Sorin Grindeanu, propunerea PSD pentru funcția de premier

Sorin Grindeanu, actual presedinte al Consiliului Judetean Timis este propunerea PSD pentru functia de premier, dupa respingerea de catre presedintele Klaus Iohannis a nominalizarii lui Sevil Shhaideh. Sorin Grindeanu a fost deputat in legislatura 2012 – 2016 (dupa alegerile locale din luna iunie a acestui an a devenit presedinte al CJ Timis.)

CV Sorin Grindeanu
Sursa: Camera Deputatilor

Studii:
1980 – 1988 Liceul Pedagogic Caransebeş – studii generale
1988 – 1992 Liceul Traian Doda Caransebeş – studii medii
1992 – 1997 Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Matematică, Secţia Informatică
1997 – 1998 studii aprofundate, specializarea Baze de Date, Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Matematică, Secţia înformatică
1999 – bursă Tempus pe o perioadă de 3 luni la Universitatea Bologna – Italia, în domeniul statistică sociala
2001 – specializări în domeniul : Educaţia adulţilor la Institutul für Erwahscnenbildung din Frankfurt – Germania, Universidade de Aveiro, Portugalia, Metropolitan Leeds University, Marea Britanie

Activitate profesională
oct. 1998 – oct. 2000 – Preparator la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Sociologie şi Psihologie
oct. 2000 – dec. 2001 – Asistent la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Sociologie şi Psihologie
noi. 2001 – ian. 2004  – Director la Direcţia pentru Tineret şi Sport Jud. Timiş
ian. 2005 – mar. 2008 – Director general adjunct la Delpack Invest SRL
mar. 2008 – iun. 2008 – Director SC Ahm Smartd SRL
iun. 2008 – prezent     – Viceprimar la Primăria Timişoara

Funcţii, activităţi într-un partid politic
noi. 1996 – Membru PDSR
oct. 1998 – Vicepreşedinte OT-PDSR Timiş
dec. 2001 – Vicepreşedinte TSD Timiş
oct. 2002 – Membru în Biroul Executiv Judeţean al PSD Timiş
noi. 2002 – Membru în Consiliul Naţional al TSD
dec. 2003 – Preşedinte executiv al Organizaţiei Judeţene a PSD Timiş
apr. 2005 – prezent – Primvicepresedinte al Organizaţiei Judeţene a PSD Timiş,
Preşedinte PSD Timişoara

Funcţii, activităţi într-o organizaţie din administraţia publică centrală sau locală
2004 – 2008 – Consilier local la Consiliul Local Timişoara
iun. 2008 – prezent – Viceprimar al municipiului Timişoara

Activitate publicistică, ştiinţifică, în foruri academice
“Introducere în informatica socială”, editura Universitatea de Vest, 2000
“Tehnoredactarea computerizată”, editura Universitatea de Vest, 2002
“Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă”, editura Ionescu, 2002

Alte activităţi
mar. 2003 – iun. 2003 – participant la Şcoala Politică a Tinerilor Social Democraţi organizată de Fundaţia Friedrich Ebert Timişoara
feb. 2003 – participant la a V-a Conferinţă a Consiliilor de Tineret din Grecia – Salonic
mar. 1998 – aug. 1999 – Preşedinte al Asociaţiei Social-Culturale Timisiensis XXI Timişoara

Sursa foto: www.banatulazi.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.



RECLAMA TA AICI!

Cere o ofertă de publicitate trimițând o solicitare la adresa de e-mail vranceamedia@gmail.com.