Echipa de volei gimnaziu a Colegiului ”Cuza” din Focșani, locul 6 la turneul final

După ce au câștigat faza zonală a Gimnaziadei, unde au particpat echipele din Regiunea Sud-Est ( Constanța, Brăila, Galați, Tulcea, Buzău, Vrancea), si s-au calificat la turneul final, echipa de volei gimnaziu a Colegiului Național Al.I.Cuza, Focșani a obținut locul 6 la nivel național.

Turneul s-a desfășurat în perioada 22-25 mai la Complexul Olimpic Sydney 2000 de la Izvorani și a reunit câștigătoarele celor 8 faze regionale (echipe din Mioveni, București, Ștei, Craiova, Caransebeș, Focșani, Blaj și Bacău).

Gimnaziada este o competiție a MEN în parteneriat cu Comitetul Olimpic Român, iar nivelul ridicat al echipelor participante face cu atât mai meritorie poziția obținută de fetele noastre.

Echipa, coordonată de prof. Silviu Roșca, a fost formată din: Flavia Obodariu -căpitan, Alessia Dima, Diana Bozbici, Andreea Grigoraș, Valeria Robu, Daria Nica, Alexandra Ifrim, Diana Bădărău, Elena Tănase, Raluca Ionașcu. Multumim pentru sprijin și domnului antrenor Petrică Damian.